Rozpoczęła się pilotażowa akcja “Koperta Życia”, która przygotowana została, aby zwiększyć bezpieczeństwo udzielenia pomocy lekarskiej w nagłych przypadkach. Akcję na terenie naszej Gminy uruchomił Klub Honorowych Dawców Krwi PCK.
Czym jest koperta życia?
To koperta przechowywana w lodówce, zawierająca formularz z opisem historii choroby, listą zażywanych leków, danymi chorego oraz kontaktem do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny – informacjami niezbędnymi podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego w trakcie udzielania pomocy medycznej. Adresowana jest do lekarzy i ratowników pogotowia wezwanych na interwencję w domu chorego. Stanowi nieocenioną pomoc w zebraniu podstawowych wiadomości o stanie zdrowia poszkodowanego i podjęciu szybkiej akcji ratującej życie.
Dla kogo?
Dla seniorów, osób przewlekle chorych, mieszkających samotnie, jak również domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów spokojnej starości i ośrodków dziennego pobytu dla seniorów.
Ta specjalna koperta przechowywana jest w lodówce oznakowanej charakterystycznym magnesem lub naklejką informującymi. Lodówka jest miejscem obecnym w prawie każdym domu. Opcjonalnie można przechowywać ją także w innym łatwo dostępnym miejscu, np. kuchennej szafce, jednak miejsce takie powinno być z zewnątrz specjalnie oznakowane.
“Do tej pory na terenie naszej Gminy “Koperta życia” została rozpropagowana, dzięki pomocy ks. proboszcza Andrzeja Sobczyka, na terenie parafii św. Wita w Karczewie. Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Zarząd klubu Honorowych Dawców Krwi PCK informuje, że “Koperta Życia” będzie sukcesywnie rozdawana również w innych rejonach Gminy Karczew” informuje Prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK.
Pamiętaj!
Podczas interwencji pogotowia ratunkowego, przed podjęciem czynności ratowniczych, ważne jest uzyskanie niezbędnych informacji o stanie zdrowia poszkodowanego, przyjmowanych przez niego lekach, alergiach, przebytych zabiegach. Zebranie wywiadu medycznego trwa zwykle kilka, a czasem kilkanaście minut, szczególnie w przypadku utrudnionego kontaktu z chorym (omdlenia, utrata przytomności) lub jego kłopotami z pamięcią (trudności z posługiwaniem się terminami medycznymi lub przypomnieniem nazw leków). Zadaniem koperty życia jest skrócenie tego czasu do minimum – lekarz w prosty sposób pozyskuje potrzebne dane, które mogą przydać się także w procedurze przyjęcia chorego do szpitala.
źródło: www.karczew.pl
P.S. W tej chwili rozdaliśmy wszystkie wydrukowane koperty. Teraz czekamy na dodruk i podobna akcja będzie miała miejsce niebawem na terenie Parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Ługach.